2007 NTN Heartland Regional Championship Meet @ Yankton Trails Park, Sioux Falls, SD.
Place Points TmPos Name Team 1mile 2mile Time Pace Combined Pl
1 1 1 Joash Osoro Bismarck TC 4:46 9:51 15:40 5:03 1
2 2 1 Jordan Carlson Rosemount TC 4:53 10:07 15:48 5:05 2
3 - - Dominick Robinson Unat-WY-Gillette 4:53 10:07 15:49 5:06 3
4 3 1 Bill Kogel Sioux Falls XC 4:48 10:08 15:52 5:07 4
5 4 1 Kevin Lachowitzer Perham CC Club 4:53 10:11 15:55 5:08 5
6 5 1 Brad Anderson 3-D Running Club 4:50 10:07 15:58 5:09 6
7 6 1 Nick Happe St. Charles XC Club 5:07 10:23 16:02 5:10 7
8 7 1 Devin Allbaugh Pleasant Valley TC 4:53 10:21 16:10 5:13 8
9 - - Mike Krsnak Rapid City Centr 4:49 10:23 16:11 5:13 9
10 8 1 Jeremy Drenckhahn Wayzata XC Club 5:08 10:26 16:12 5:13 10
11 9 1 Thomas Ruttger Brainerd XC Club 4:58 10:19 16:15 5:14 11
12 10 2 Matt Schwab St. Charles XC Club 5:07 10:32 16:19 5:15 13
13 11 1 Jon Ronhovde Fremont TC 4:48 10:20 16:19 5:16 14
14 12 2 Luke Delaney Brainerd XC Club 4:58 10:18 16:20 5:16 15
15 13 1 John Clohisy St. Louis XC 5:05 10:26 16:21 5:16 16
16 14 2 Charlie Paul Pleasant Valley TC 4:59 10:29 16:23 5:17 17
17 15 2 Austin Cookson St. Louis XC 5:07 10:27 16:25 5:17 18
18 - - Nicholas Mendoza Takini RC 4:54 10:19 16:27 5:18 19
19 16 2 Devin Huizenga Bismarck TC 4:58 10:23 16:27 5:18 20
20 17 2 Anders Bowman Wayzata XC Club 5:12 10:37 16:28 5:18 21
21 18 3 Danny Ducharme Wayzata XC Club 5:06 10:29 16:28 5:19 22
22 19 2 Jake Arechigo Sioux Falls XC 5:06 10:34 16:31 5:19 23
23 20 1 Jared Ellsworth Team Swanson 5:11 10:42 16:31 5:19 24
24 21 3 Nate Shipley St. Charles XC Club 5:08 10:37 16:32 5:19 25
25 22 4 Peter Holmes Wayzata XC Club 5:13 10:41 16:33 5:20 26
26 23 2 Diego Ladron Team Swanson 5:10 10:40 16:35 5:21 27
27 - - Greg Beesley BV XC 4:54 10:29 16:36 5:21 28
28 24 2 Chris Massey Rosemount TC 5:17 10:44 16:37 5:21 29
29 25 1 Jacob Davies Emporia Track Club 5:02 10:39 16:38 5:22 30
30 26 1 Abdesalam Ali Alejandro's School of Speed 5:01 10:34 16:39 5:22 31
31 27 1 Josh Kaul Stillwater RC 5:14 10:38 16:40 5:22 32
32 28 2 Peter Corcoran Stillwater RC 5:18 10:50 16:40 5:22 33
33 29 3 Tyler Rose Brainerd XC Club 5:07 10:32 16:40 5:22 34
34 30 3 Daniel Munro Team Swanson 5:18 10:50 16:41 5:22 35
35 - - Aaron Thornburg Team Swanson 5:14 10:41 16:41 5:23 36
36 31 4 Eamin Entwisle Hot Springs TC 5:09 10:43 16:41 5:23 37
37 32 3 Chris Murphy St. Louis XC 5:05 10:39 16:42 5:23 38
38 33 3 Tim Kojetin Rosemount TC 5:16 10:40 16:43 5:23 41
39 34 4 Matt Thooft Rosemount TC 5:16 10:47 16:43 5:23 42
40 35 5 Andrew Wasz Wayzata XC Club 5:13 10:43 16:45 5:24 43
41 36 2 Justin Tellinghuise Perham CC Club 5:10 10:46 16:46 5:24 44
42 37 5 Sterling Spencer Team Swanson 5:09 10:40 16:48 5:25 45
43 38 6 Keaton Jones Team Swanson 5:12 10:42 16:48 5:25 46
44 39 3 Sami Kariluoma Bismarck TC 5:01 10:40 16:49 5:25 47
45 40 2 Mitch Hunt Fremont TC 5:02 10:40 16:51 5:26 48
46 41 4 Josh Nuss Bismarck TC 5:08 10:45 16:51 5:26 49
47 42 3 Lucas Zenk Stillwater RC 5:14 10:43 16:52 5:26 50
48 43 2 Jared Ailts 3-D Running Club 5:06 10:48 16:55 5:27 51
49 44 3 Blake Irwin Pleasant Valley TC 4:53 10:33 16:56 5:28 52
50 45 4 Bill Gabler St. Louis XC 5:09 10:43 16:57 5:28 53
51 46 5 David Kuciejczyk-Kernan St. Louis XC 5:13 10:50 16:58 5:28 54
52 - - Kyle Hanson Saint Thomas Aquinas 5:06 10:48 16:58 5:28 55
53 47 3 Jens Lillevold 3-D Running Club 5:07 10:42 16:58 5:28 56
54 48 6 Tony Minnick St. Louis XC 5:16 10:51 16:59 5:28 57
55 - - Cory Johnson Indianola RC 5:18 10:47 16:59 5:28 58
56 49 2 Lance Sadler Emporia Track Club 5:06 10:48 17:00 5:29 61
57 50 6 Evan Day Wayzata XC Club 5:14 10:49 17:02 5:29 63
58 51 4 Mitch Lorenz Brainerd XC Club 5:12 10:51 17:02 5:29 64
59 52 3 Asher Delmott Emporia Track Club 5:06 10:46 17:02 5:29 65
60 53 4 Travis Brenner 3-D Running Club 5:06 10:46 17:03 5:30 67
61 54 5 Jimmy Dean Brainerd XC Club 5:10 10:50 17:05 5:30 68
62 55 2 Andrew Barrett Alejandro's School of Speed 5:10 10:56 17:07 5:31 69
63 - - Adam Mitteis Plattsmouth RC 5:00 10:46 17:07 5:31 70
64 56 4 Ryan Nichols Stillwater RC 5:16 10:57 17:08 5:31 71
65 - - Darren Messenger Unat-SD-Rapid City 5:00 10:48 17:08 5:31 72
66 57 7 Oliver Haugland Wayzata XC Club 5:15 10:56 17:10 5:32 73
67 58 4 Austin O'Brien Pleasant Valley TC 5:14 10:57 17:11 5:32 76
68 59 3 Crawford Hubbell Alejandro's School of Speed 5:12 11:07 17:12 5:32 77
69 60 5 Reid Gilbertson Stillwater RC 5:18 10:58 17:12 5:32 78
70 - - Pj Greer Saint Thomas Aquinas 5:08 10:59 17:14 5:33 79
71 61 4 Mike Robinson Emporia Track Club 5:10 10:55 17:16 5:34 80
72 62 3 Sam Stoll Perham CC Club 5:16 11:03 17:17 5:34 82
73 63 5 Stan Drutowski Rosemount TC 5:21 11:07 17:17 5:34 83
74 - - Jake Braunberger Dickinson RC 5:17 11:05 17:18 5:35 84
75 64 3 Kenny Moreno Sioux Falls XC 5:06 11:03 17:19 5:35 85
76 65 6 Patrick Swanson Stillwater RC 5:18 11:05 17:20 5:35 87
77 66 5 Jake Martel Bismarck TC 5:11 10:56 17:20 5:35 88
78 67 5 Matt Rubins Pleasant Valley TC 5:15 11:01 17:21 5:36 89
79 68 4 Jake Hemenway Sioux Falls XC 5:12 10:59 17:22 5:36 90
80 69 6 Justin Sawyers Rosemount TC 5:11 10:54 17:22 5:36 91
81 70 6 Christian Brown Bismarck TC 5:12 11:01 17:23 5:36 92
82 71 4 Peter Tomka Alejandro's School of Speed 5:17 11:12 17:23 5:36 93
83 72 3 Jose Nuno Fremont TC 5:13 11:03 17:24 5:36 94
84 73 5 Brandon Haschke Sioux Falls XC 5:16 11:06 17:25 5:37 95
85 74 Keith McIntire Sioux Falls XC 5:15 11:09 17:26 5:37 97
86 75 5 Andrew Wayman Emporia Track Club 5:11 11:04 17:28 5:38 99
87 76 5 Ben Pratt 3-D Running Club 5:18 11:09 17:32 5:39 103
88 77 6 Mitch Yaggie 3-D Running Club 5:07 10:54 17:34 5:40 105
89 78 6 Tyler Anliker Emporia Track Club 5:13 11:06 17:36 5:40 107
90 79 4 Nate Nevius Fremont TC 5:20 11:12 17:38 5:41 109
91 80 6 Jacob Barker Pleasant Valley TC 5:18 11:15 17:43 5:43 111
92 81 7 Mitch Becker Bismarck TC 5:14 11:13 17:47 5:44 113
93 82 5 Kale Snavely Alejandro's School of Speed 5:20 11:19 17:47 5:44 114
94 - - Mahad Hassan Winged Foot RC 5:27 11:28 17:47 5:44 115
95 83 7 Kyle Schlicht Team Swanson 5:22 11:16 17:50 5:45 119
96 84 6 Gunner Johnson Brainerd XC Club 5:20 11:20 17:51 5:45 120
97 85 7 Joey Doyscher Brainerd XC Club 5:15 11:18 17:52 5:45 121
98 86 7 Mike Hemming Pleasant Valley TC 5:19 11:18 17:54 5:46 122
99 87 7 Octavio Dikin Emporia Track Club 5:19 11:25 17:59 5:48 126
100 - - Devin Monson Unat-ND-Thompson 5:17 11:24 18:01 5:48 127
101 88 4 Parker Carignan Perham CC Club 5:21 11:27 18:03 5:49 129
102 89 6 Omer Ali Alejandro's School of Speed 5:18 11:17 18:04 5:49 130
103 90 5 Alex Barney Perham CC Club 5:22 11:28 18:12 5:52 139
104 91 6 Keith Schornack Perham CC Club 5:28 11:38 18:16 5:53 143
105 92 4 Thomas Curran St. Charles XC Club 5:38 11:46 18:20 5:54 145
106 93 7 Alex Hohenthaner 3-D Running Club 5:20 11:29 18:23 5:55 146
107 94 7 Tyler Nack Sioux Falls XC 5:27 11:42 18:23 5:55 147
108 - - Zack Coquyt Winged Foot RC 5:28 11:42 18:27 5:57 149
109 95 7 Conor Wells Alejandro's School of Speed 5:33 11:39 18:30 5:58 150
110 96 5 Drew Partridge Fremont TC 5:32 11:52 18:33 5:59 151
111 97 5 Zach Shollar St. Charles XC Club 5:41 11:57 18:33 5:59 152
112 98 7 Eddie Stenger Perham CC Club 5:15 11:15 18:39 6:01 154
113 99 7 Rio Bailey Stillwater RC 5:32 11:51 18:48 6:04 158
114 100 6 Matt Lane St. Charles XC Club 5:39 12:01 19:01 6:08 161
115 101 6 Tim Ciochon Fremont TC 5:42 12:00 19:07 6:10 164
116 102 7 Zach Nichols St. Charles XC Club 5:41 12:05 19:11 6:11 167
117 103 7 Bill Poppe Fremont TC 5:53 12:27 19:14 6:12 168
118 - - Abshir Ahmed Winged Foot RC 4:53 10:07 DNF na 180
119 - - Obai Hussein Rosemount TC 5:08 10:24 DNF na 181
120 - - Ryan Larson Winged Foot RC 5:26 12:02 DNF na 182
121 - - Mike McCaffery St. Louis XC 5:16 na DNF na 183
122 - - Andrew Nicklawsky Winged Foot RC na na DNF na 185
2007 NTN Heartland Regional Large School Race @ Yankton Trails Park, Sioux Falls, SD.
Place Points TmPos Name Team 1mile 2mile Time Pace Combined Pl
1 1 1 Colin Parrish Grand Forks RC 4:57 10:17 16:17 5:15 12
2 2 1 Tyler Rich Waukee CC Club 5:07 10:43 16:42 5:23 39
3 3 1 Nate Sletten Marshalltown RC 5:12 10:46 16:42 5:23 40
4 4 2 Logan Swarts Marshalltown RC 5:13 10:56 16:59 5:28 59
5 5 1 Alex Mark Cedar Falls RC 5:08 10:48 16:59 5:28 60
6 6 3 Luke Demmel Marshalltown RC 5:13 10:56 17:01 5:29 62
7 7 2 Ronnie Kyllo Grand Forks RC 5:05 10:45 17:02 5:29 66
8 8 1 Cliff David St. Louis XC B 5:17 10:48 17:10 5:32 74
9 9 2 Austin Jacobs Waukee CC Club 5:17 10:58 17:10 5:32 75
10 - - Simon Falcon Thunderbird XC C 5:18 10:57 17:16 5:34 81
11 10 2 Drew Poland Cedar Falls RC 5:11 10:56 17:19 5:35 86
12 11 2 Emmett Cookson St. Louis XC B 5:19 11:01 17:25 5:37 96
13 12 1 Alec Espeland Pierre Area RC 5:17 11:10 17:27 5:37 98
14 - - Trevor Polson Campbell County RC 5:24 11:15 17:28 5:38 100
15 13 3 Jared Spann Waukee CC Club 5:16 11:01 17:28 5:38 101
16 14 4 Ian Macmillan Marshalltown RC 5:17 11:09 17:31 5:39 102
17 15 3 Michael Streicher Cedar Falls RC 5:15 11:01 17:32 5:39 104
18 16 5 Nick Lacina Marshalltown RC 5:22 11:16 17:34 5:40 106
19 17 3 Tim McLaughlin St. Louis XC B 5:30 11:18 17:36 5:40 108
20 - - Robert Partee Lincoln Runnin' Gators 5:16 11:09 17:41 5:42 110
21 18 4 Ben Duea Waukee CC Club 5:20 11:04 17:45 5:43 112
22 - - Joe Chebul Thunderbird XC C 5:15 11:13 17:47 5:44 116
23 19 1 Casey Jergenson Millard North RC 5:19 11:14 17:49 5:44 117
24 20 4 Casey Fitzgerald St. Louis XC B 5:18 11:06 17:49 5:44 118
25 21 2 Dillon Paulson Pierre Area RC 5:27 11:29 17:54 5:46 123
26 22 5 Ben Carron St. Louis XC B 5:30 11:24 17:55 5:46 124
27 23 4 Brandon Nicholson Cedar Falls RC 5:24 11:25 17:56 5:47 125
28 24 6 Ethan Blagg Marshalltown RC 5:23 11:26 18:01 5:48 128
29 - - Eric Lomison Lincoln Runnin' Gators 5:29 11:31 18:05 5:50 131
30 25 1 Luke Hannemann Team Greeno 5:31 11:34 18:06 5:50 132
31 26 7 Patrick Fink Marshalltown RC 5:28 11:31 18:08 5:50 133
32 27 5 Daniel Sevcik Cedar Falls RC 5:30 11:28 18:08 5:51 134
33 28 3 Kris Monroe Pierre Area RC 5:30 11:36 18:08 5:51 135
34 29 4 Ben Jacobson Pierre Area RC 5:27 11:29 18:09 5:51 136
35 30 5 Jordan Hoyt Waukee CC Club 5:36 11:39 18:09 5:51 137
36 31 6 Robbie Allen Waukee CC Club 5:32 11:37 18:11 5:51 138
37 32 2 Quinten Geddes Team Greeno 5:40 11:50 18:13 5:52 140
38 - - Nick Koeppe Unat-NE-Pierce 5:28 11:35 18:14 5:52 141
39 - - Chris Morton Team Swanson 5:19 11:32 18:14 5:52 142
40 33 5 Brice Drapeaux Pierre Area RC 5:35 11:40 18:19 5:54 144
41 34 3 Shane Harlow Grand Forks RC 5:22 11:27 18:25 5:56 148
42 35 4 Mike Torrey Grand Forks RC 5:27 11:47 18:33 5:59 153
43 36 6 Jordan Velasquez Cedar Falls RC 5:33 11:40 18:41 6:01 155
44 - - Alex Markham Columbus XC Club 5:37 11:48 18:45 6:02 156
45 37 5 Tom Fisher Grand Forks RC 5:35 11:48 18:46 6:03 157
46 38 2 Brandon Tullock Millard North RC 5:25 11:49 18:51 6:04 159
47 39 6 Matt Kliethermes St. Louis XC B 5:39 11:54 18:55 6:06 160
48 40 3 Trent Uthe Team Greeno 5:42 12:04 19:04 6:09 162
49 41 6 Shane Skaggs Pierre Area RC 5:44 12:10 19:06 6:09 163
50 42 7 Tyler Sarringar Pierre Area RC 5:43 12:11 19:07 6:09 165
51 43 6 Alex Torrey Grand Forks RC 5:48 12:14 19:07 6:10 166
52 - - Aaron Propst Pierre Area RC 5:54 12:19 19:14 6:12 169
53 44 3 Jordan Fishback Millard North RC 5:42 12:15 19:17 6:13 170
54 45 7 Ben Peterson Grand Forks RC 5:35 12:03 19:35 6:19 171
55 - - Damon Mackety Lincoln Runnin' Gators 5:40 12:18 19:37 6:19 172
56 46 4 Matt Naven Millard North RC 5:58 12:34 19:54 6:25 173
57 47 7 Kaleb Seaton Waukee CC Club 5:38 12:11 19:57 6:26 174
58 48 4 Benjamin Meyer Team Greeno 5:59 12:43 20:04 6:28 175
59 - - Brian Foote Lincoln Runnin' Gators 5:57 12:45 20:11 6:30 176
60 49 5 Karl Gesch Team Greeno 5:51 12:43 20:16 6:32 177
61 50 5 Ryan Van Millard North RC 6:16 13:23 21:06 6:48 178
62 51 6 Ross Gebauer Team Greeno 5:59 13:10 21:24 6:54 179
63 - - Taylor Zimmerer Unat-NE-Pierce 5:36 na DNF na 184