Ron Jorgenson Memorial Cross Country Invitational - 2009-10-02

            Timing and Scoring by Big River Running Company

                    Queeny Park, Saint Louis, MO                 

         

JV Boys 5000 Meter Run                          

=========================================================================

    Name                      Yr Team                          Time   Pts

=========================================================================

  1 DEVARIO MOORE             SO EAST St. Louis            18:01.30     1

  2 Joe Esswein               so SLUH                      18:05.60     2

  3 Ted Varty                 sr SLUH                      18:07.90     3

  4 Kevin Lapp                so O'Fallon                  18:12.30     4

  5 Will Bufe                 sr SLUH                      18:12.80     5

  6 Casey Fitzgerald          sr SLUH                      18:14.60     6

  7 Jeff Ernst                fr Eureka                    18:18.60     7

  8 Jacob Becker              so O'Fallon                  18:18.60     8

  9 Paul Fentress             so SLUH                      18:34.10     9

 10 Nathan Fox                so SLUH                      18:36.30    10

 11 DEONTE HAMILTON           SO EAST St. Louis            18:39.50    11

 12 JOHNNIE MOORE             S0 EAST St. Louis            18:44.40    12

 13 Brian Lickenbrock         sr SLUH                      18:47.50    13

 14 Michael Pollihan          so SLUH                      18:48.90    --

 15 Chris Beebe               jr O'Fallon                  18:50.20    14

 16 Jimmy Griffard            so SLUH                      18:53.30    --

 17 Luke Reichold             so SLUH                      18:56.30    --

 18 Andrew Brosman            jr Eureka                    18:57.50    15

 19 Nick Herrmann             jr SLUH                      19:01.20    --

 20 Zach Lubinski             so Eureka                    19:06.10    16

 21 Ryan Schilling            sr Ladue                     19:06.60    17

 22 Tony Melillo              sr SLUH                      19:07.40    --

 23 Andrew Brady              sr SLUH                      19:09.20    --

 24 Michael Logan             sr O'Fallon                  19:10.40    18

 25 Kevin Molina              so Ladue                     19:12.90    19

 26 Eric Mueth                jr SLUH                      19:17.80    --

 27 Adam Boehm                jr SLUH                      19:18.30    --

 28 Kirk Weilmuenster         jr O'Fallon                  19:20.90    20

 29 Dan Lyman                 so Ladue                     19:23.90    21

 30 FREDERICK BONNER          JR EAST St. Louis            19:26.30    22

 31 Alex Dodd                 so SLUH                      19:27.50    --

 32 DARNELL RICHARDSON        SO EAST St. Louis            19:28.90    23

 33 Eric Lewis                sr SLUH                      19:30.50    --

 34 Padrick Mulligan          sr SLUH                      19:35.00    --

 35 Mark McBride              sr SLUH                      19:36.70    --

 36 Drew Braet                jr Eureka                    19:37.50    24

 37 Eric Hilker               fr Eureka                    19:38.50    25

 38 grant hamil               sr Webster Groves            19:43.10    26

 39 Greg Fister               so SLUH                      19:44.70    --

 40 Thomas Bullock            sr Ladue                     19:47.70    27

 41 Dan Brummell              so SLUH                      19:47.80    --

 42 Daniel Hoefel             jr SLUH                      19:48.50    --

 43 Quin Thames               sr SLUH                      19:49.00    --

 44 Evan Forbes               so St. Charles               19:49.90    28

 45 Devin Hughes              jr Parkway North             19:52.70    29

 46 MAX WATERS                JR SLUH                      19:56.50    --

 47 Matt Karner               sr Lutheran South            19:57.90    30

 48 Tim Kuensting             sr SLUH                      19:58.50    --

 49 Will Linhares             sr SLUH                      20:01.80    --

 50 Sam Bufe                  so SLUH                      20:02.00    --

 51 Daniel Jakle              so Lutheran South            20:03.00    31

 52 Sam Hoff                  so Lutheran South            20:04.20    32

 53 Ben Minden-Birkenmeier    sr SLUH                      20:07.40    --

 54 Simon Clark               jr SLUH                      20:07.90    --

 55 Luke Twombly              so Eureka                    20:08.00    33

 56 nick trampe               jr Webster Groves            20:10.10    34

 57 Nat Hyde                  sr Eureka                    20:11.00    35

 58 David McDermott           jr Northwest                 20:11.60    36

 59 Briant Nickens            so Eureka                    20:12.50    --

 60 Dan Gaines                so SLUH                      20:12.60    --

 61 Chris Hollenberg          sr Eureka                    20:13.00    --

 62 Paul Bossung              so SLUH                      20:13.20    --

 63 jackson andre             so Webster Groves            20:19.90    37

 64 Will Spencer              sr Northwest                 20:22.00    38

 65 Joshua Zink-Duda          so SLUH                      20:23.20    --

 66 Kyle Oldenburg            so O'Fallon                  20:24.50    39

 67 Eric Vent                 so Ladue                     20:25.00    40

 68 Jeremy Bozarth            jr Parkway North             20:26.00    41

 69 George Carroll            so SLUH                      20:26.50    --

 70 galve deleste             jr Webster Groves            20:27.10    42

 71 Jim Fiser                 sr Eureka                    20:28.40    --

 72 Nathan Peel               jr O'Fallon                  20:29.70    43

 73 Scout Martinelli          so Eureka                    20:31.00    --

 74 Kenny Farmer              so St. Charles               20:31.40    44

 75 Kyle Jacoby               jr SLUH                      20:32.80    --

 76 Kyle Manis                sr Hazelwood West            20:33.80    45

 77 Brad Zumsteg              sr Northwest                 20:35.00    46

 78 neil krejci               jr Webster Groves            20:35.90    47

 79 Tim Chavous               sr O'Fallon                  20:37.30    --

 80 Anthony McGrath           jr Parkway North             20:38.50    48

 81 Matthew Garrett           fr Clayton                   20:39.40    49

 82 Kurt Bauer                so Eureka                    20:41.00    --

 83 Evan Townsend             jr O'Fallon                  20:42.50    --

 84 Alex Breckenridge         jr Clayton                   20:45.60    50

 85 Ben Wolff                 so Ladue                     20:46.70    51

 86 Kyle Friedman             so Eureka                    20:47.50    --

 87 Brendan Chura             so SLUH                      20:50.20    --

 88 Pierceson Holmes          jr O'Fallon                  20:51.80    --

 89 tom cassilly              jr Webster Groves            21:00.90    52

 90 Greg Wilsey               so Eureka                    21:01.10    --

 91 max miller                jr Webster Groves            21:01.20    53

 92 alex bickford             jr Webster Groves            21:02.60    --

 93 alex trampe               jr Webster Groves            21:04.40    --

 94 john riti                 sr Webster Groves            21:05.50    --

 95 Josh Ehlen                so Northwest                 21:05.60    54

 96 Chris Kloeppel            jr Northwest                 21:06.10    55

 97 Chad Davis                so Ladue                     21:08.90    56

 98 Brian Crow                sr Eureka                    21:10.10    --

 99 Zach Polich               so St. Charles               21:11.40    57

100 Alex Milligan             sr Northwest                 21:12.70    58

101 Zach Narkin               jr Principia                 21:20.20    59

102 Alex Lubinski             sr Eureka                    21:22.20    --

103 Philip Soncasie           so Ladue                     21:26.90    --

104 Eric Bonin                sr Parkway North             21:27.40    60

105 matt mccord               so Webster Groves            21:29.00    --

106 Will Alexander            jr Eureka                    21:29.10    --

107 Malik White               so McCluer                   21:30.70    --

108 hal matthews              so Webster Groves            21:31.30    --

109 Sam Ranzetta              jr Lutheran South            21:31.50    61

110 Katin Segales             so Eureka                    21:31.80    --

111 charles frey              jr Webster Groves            21:35.00    --

112 Trent Wilson              jr Hazelwood West            21:35.30    62

113 Michael Allen             so Principia                 21:36.70    63

114 Trey Paige                jr Hazelwood West            21:49.40    64

115 Christopher Van Hare      so Clayton                   21:50.80    65

116 Mark Kuehner              so SLUH                      21:55.00    --

117 Tyler Lehman              so Eureka                    21:55.00    --

118 Sam Body                  so SLUH                      21:56.60    --

119 Matt Cooley               so SLUH                      21:57.10    --

120 David Mayer               so Clayton                   22:03.30    66

121 Andrew Tankersley         fr Clayton                   22:04.20    67

122 Kevin Corcoran            sr Hazelwood West            22:04.80    68

123 Michael Moore             so Ladue                     22:07.50    --

124 Adam Minter               jr St. Charles               22:07.70    69

125 Malik Haxton              fr Clayton                   22:08.50    70

126 Trevor Landon             jr Lutheran South            22:10.10    71

127 Jack Mimlitz              so SLUH                      22:10.60    --

128 Matt Kempland             sr Hazelwood West            22:10.90    72

129 Nick Glandon              so Hazelwood West            22:16.70    73

130 Kelvin McKissac           sr University City           22:17.00    --

131 Alex DeBeer               sr Hazelwood West            22:17.00    74

132 Denny Stinehart           jr SLUH                      22:18.30    --

133 Alex Paino                sr SLUH                      22:22.40    --

134 Mike Kelemen              sr Northwest                 22:22.40    75

135 Jalani Briggs             sr University City           22:23.90    --

136 max banergee              sr Webster Groves            22:26.40    --

137 josh grobe                sr Webster Groves            22:28.20    --

138 Casey Michael             jr University City           22:29.90    --

139 Chip Molony               so SLUH                      22:30.40    --

140 Ben Markway               so Lutheran South            22:31.50    76

141 Tim Aldred                jr Parkway North             22:33.70    77

142 patrick bremehr           so Webster Groves            22:34.00    --

143 Brannon Rehm              so St. Charles               22:39.30    78

144 Justin Ruester            so Hazelwood West            22:44.90    --

145 Brian Atnip               sr Hazelwood West            22:46.20    --

146 Phil Stover               so Hazelwood West            22:48.60    --

147 Dalton Anders             so SLUH                      22:51.20    --

148 Zach Paul                 so Lutheran South            22:54.00    79

149 Keegan Powers             so Northwest                 22:55.80    --

150 Ethan Engel               jr Hazelwood West            22:56.20    --

151 Jordan Luster             so Hazelwood West            23:03.90    --

152 Quinn Groff               so O'Fallon                  23:09.10    --

153 Cody Graves               so Northwest                 23:10.60    --

154 david ericson             so Webster Groves            23:13.90    --

155 david owen                so Webster Groves            23:17.90    --

156 Austin Yates              sr Northwest                 23:19.80    --

157 Ian Wilmore               so Northwest                 23:21.60    --

158 Logan Rohlf               so St. Charles               23:25.80    80

159 brennan coltrane          so Webster Groves            23:27.30    --

160 Ryan Bagin                sr Hazelwood West            23:28.70    --

161 evan eberhard             so Webster Groves            23:31.40    --

162 joe burchfield            so Webster Groves            23:37.70    --

163 Brendan McEnery           so SLUH                      23:43.50    --

164 Stephen Lesley            sr St. Charles               23:45.90    81

165 David McClelland          so Principia                 23:53.80    82

166 Jake Bernstein            so Clayton                   23:56.30    83

167 Jeremy Daughery           jr Lutheran St. Peters       24:07.70    --

168 Elliot Glass              so SLUH                      24:11.80    --

169 Willie Floros             so SLUH                      24:12.70    --

170 Otis Howell               jr University City           24:31.60    --

171 Danny Geiselhart          so Eureka                    24:31.90    --

172 Andrew Rickenberger       sr Eureka                    24:52.50    --

173 Cameron Huchison          so Lutheran South            24:58.40    --

174 Christian Johnson         jr McCluer                   25:00.40    --

175 Curtis Mathson            sr Eureka                    25:00.70    --

176 Lada Stastny              so Northwest                 25:02.00    --

177 Grant Biesterfeldt        so Principia                 25:02.40    84

178 cody reichold             so Webster Groves            25:02.50    --

179 Matthew Brisch            jr Parkway North             25:19.80    85

180 Zach Selby                jr Principia                 26:12.30    86

181 max herzog                so Webster Groves            26:13.90    --

182 Josh Ema                  so Lutheran South            26:23.10    --

183 blake kennedy             so Webster Groves            26:24.30    --

184 Brian Behrens             jr Ladue                     27:36.10    --

185 Henry Leeper              sr McCluer                   29:50.20    --

186 Reed Brumm                jr Principia                 31:43.20    87

187 Forest Brumm              so Principia                 32:00.90    88

188 Sam Brown                 so Northwest                 39:24.80    --




                   JV Boys 5000 Meter Run Team Scores                    

=========================================================================

    Team                        Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 

=========================================================================

  1 SLUH                        25      2    3    5    6    9   10   13  

      Total Time: 1:31:15      Average: 18:15.00      1-5 Split: 29

  2 O'Fallon                    64      4    8   14   18   20   39   43  

      Total Time: 1:33:52      Average: 18:46.48      1-5 Split: 1:09

  3 EAST St. Louis              69      1   11   12   22   23    -    -  

      Total Time: 1:34:20      Average: 18:52.08      1-5 Split: 1:28

  4 Eureka                      87      7   15   16   24   25   33   35  

      Total Time: 1:35:38      Average: 19:07.64      1-5 Split: 1:20

  5 Ladue                       124    17   19   21   27   40   51   56  

      Total Time: 1:37:56      Average: 19:35.22      1-5 Split: 1:18

  6 Webster Groves              186    26   34   37   42   47   52   53  

      Total Time: 1:41:16      Average: 20:15.22      1-5 Split: 53

  7 Lutheran South              225    30   31   32   61   71   76   79  

      Total Time: 1:43:47      Average: 20:45.34      1-5 Split: 2:12

  8 Northwest                   229    36   38   46   54   55   58   75  

      Total Time: 1:43:20      Average: 20:40.06      1-5 Split: 55

  9 Parkway North               255    29   41   48   60   77   85    -  

      Total Time: 1:44:58      Average: 20:59.66      1-5 Split: 2:41

 10 St. Charles                 276    28   44   57   69   78   80   81  

      Total Time: 1:46:20      Average: 21:15.94      1-5 Split: 2:49

 11 Clayton                     297    49   50   65   66   67   70   83  

      Total Time: 1:47:23      Average: 21:28.66      1-5 Split: 1:25

 12 Hazelwood West              311    45   62   64   68   72   73   74  

      Total Time: 1:48:14      Average: 21:38.84      1-5 Split: 1:37

 13 Principia                   374    59   63   82   84   86   87   88  

      Total Time: 1:58:05      Average: 23:37.08      1-5 Split: 4:52